Stosunki międzynarodowe:
Ogólnym celem kształcenia realizowanym na kierunku Stosunki międzynarodowe będzie nabycie przez absolwenta wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych potrzebnych na współczesnym rynku pracy. W procesie dydaktycznym przywiązujemy dużą wagę do praktycznego kształcenia umiejętności i kompetencji społecznych – zajęcia realizowane są przez osoby posiadające branżowe kwalifikacje i doświadczenie zawodowe we współpracy z administracją oraz organizacjami pozarządowymi.
Jednym z celów studiów na kierunku Stosunki międzynarodowe jest zgłębienie wiedzy na temat międzynarodowego środowiska i umiejętności związanych z zarządzaniem nim w oparciu o metody i aparat naukowy. Tym samym studia te pozwalają na wyspecjalizowanie i pogłębienie prowadzonych już przez pracowników i studentów Instytutu badań nad międzynarodową sferą rozwoju gospodarczego, politycznego i społecznego. Absolwenci wyposażeni zostają w praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy zawodowej w instytucjach unijnych, administracji samorządowej i rządowej oraz organizacjach społecznych, służbie państwowej, w tym zagranicznej, a także w całym sektorze publicznym związanym z przynależnością Polski do Unii Europejskiej.
Już na II semestrze studiów na kierunku Stosunki międzynarodowe student ma możliwość wyboru własnej ścieżki kształcenia w ramach jednego z trzech modułów:
- Regionalizm i samorząd,
- Bezpieczeństwo międzynarodowe,
- Międzynarodowe stosunki ekonomiczne.
Badania ekonomicznych losów absolwentów (ELA 2015) pokazują, iż studenci naszych kierunków szybko znajdują satysfakcjonujące zatrudnienie!
- Rekrutacja
- Czego uczy się na stosunkach międzynarodowych?
- Działalność studencka
- Co można robić po tych studiach?
Nasi studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu problematyki społecznej, wiedzy prawnej i ekonomicznej. Dostrzegają jej związki z praktyką – przydatną na rynku pracy. Ten rodzaj wiedzy i umiejętności traktowany jest w naszym Instytucie jako fundament wykształcenia. W trakcie nauki dowiesz się o współpracy międzynarodowej, gospodarczych realiach współczesnego świata, negocjacjach międzynarodowych, a także nabędziesz wiedzę w zakresie nowych form dyplomacji, dzięki czemu będziesz mógł indywidualnie i w grupie kształtować stan posiadanej wiedzy i umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu na rynku pracy!
Metoda case study jest najczęściej wykorzystywana w pracy dydaktycznej przez wykładowców Instytutu Politologii!
Co istotne, już po ukończeniu kursów z zakresu przedmiotów podstawowych i kierunkowych, a także całego zespołu wybieranych kursów specjalistycznych nasi absolwenci są przygotowani do pełnienia kluczowych ról społecznych i wykonywania ważnych zawodów w sektorze usług społecznych i publicznych. Są ambasadorami i konsulami; kierują międzynarodowymi zespołami branżowymi, a także realizują się na polu biznesowym! Są również przygotowani do prowadzenia pracy naukowej. Program studiów „Stosunki międzynarodowe” posiada podział na moduły. Już od II semestru studenci wybierają swoją ścieżkę w ramach jednego z trzech autorskich modułów kształcenia:
- Regionalizm i samorząd,
- Bezpieczeństwo międzynarodowe,
- Międzynarodowe stosunki ekonomiczne.
Absolwenci wykazujący zainteresowania naukowe będą przygotowani do podjęcia studiów trzeciego stopnia (studia doktoranckie) z zakresu nauki o polityce.