Aktualności

Spotkanie z Janem Mikrutą w Instytucie Politologii

W poniedziałek, 15 października, Fundacja HumanDoc oraz Instytut Politologii organizują pierwsze spotkanie w ramach projektu Wprowadzenie edukacji globalnej do systemu kształcenia studentów dziennikarstwa i politologii. Gościem najbliższego spotkania będzie Jan Mikruta, dziennikarz, korespondent wojenny, prezenter telewizyjny i radiowy z ponad 20-to letnim doświadczeniem pracy w mediach. Na rozmowę z gościem zapraszamy o godz. 12:00 do sali nr 20 w Collegium Civitas.

Źródło: twitter.com/janmikruta

Jan Mikruta w 1995 rozpoczął pracę w Polskim Radiu Bis, relacjonował m.in. wojnę na Bałkanach. Następnie od 1998 był korespondentem w Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia, a w 2001 został dziennikarzem, korespondentem i  specjalnym wysłannikiem RMF FM. Wiosną 2003 wraz z Przemysławem Marcem jako jedyni polscy dziennikarze relacjonowali z oblężonego Bagdadu w czasie wojny w Iraku. Mikruta i Marzec są też autorami książki Bagdad. 67 dni, będącej opisem tamtych wydarzeń.

Jan Mikruta był też w Betlejem (podczas konfliktu izraelsko-palestyńskiego) oraz na Sri Lance, po tym jak wyspę zniszczyło tsunami, wielokrotnie relacjonował też konflikt w Afganistanie. Od 2005 był korespondentem RMF FM w Waszyngtonie. W 2007 został reporterem Wydarzeń w Telewizji Polsat, a następnie prezenterem magazynu To był dzień na świecie w Polsat News. Dla Polsatu przygotowywał m.in. relacje z konfliktów na Ukrainie, w Libii, Egipcie, Afganistanie i Iraku.

Od 2013 współpracuje również z Fundacją HumanDoc współtworząc serie reportaży z edukacji globalnej z krajów m.in. takich jak: Kambodża, Tanzania, Mołdawia, Birma, Malediwy, Ukraina.

Projekt jest współfinansowany ze środków programu polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Co istotne, jego efektem będzie utworzenie specjalizacji Global Studies na kierunkach politologia oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna.


Konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym, pn. „Młody Samorządowiec w zjednoczonej Europie”

Instytut Politologii UO organizuje w tym roku konkurs wiedzy o samorządzie pn. „Młody Samorządowiec w zjednoczonej Europie”.

Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z województwa opolskiego, zainteresowanej problematyką społeczno-polityczną, samorządową i europejską. Jego celem jest szeroko rozumiana popularyzacja wiedzy dotyczącej samorządu terytorialnego, jego struktur i zasad funkcjonowania.

Konkurs składa się z II etapów, I etap (szkolny) odbędzie się 24 września br., II etap (wojewódzki) – 8 października br.

I etap będzie realizowany w szkołach województwa opolskiego. II etap zostanie przeprowadzony w budynku Collegium Civitas, przy ul. Katowickiej 89 w Opolu.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe.

Patronat Honorowy nad konkursem sprawuje Marszałek Województwa Opolskiego oraz Opolski Kurator Oświaty.

Działanie jest współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pt. „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”.

Szczegółowe informacje o konkursie zawiera Regulamin konkursu (pobierz).

 Warunki uczestnictwa w konkursie:

  1. Chętni zgłaszają swój udział w Konkursie wypełniając Kartę zgłoszenia (pobierz).
  2. Wypełnioną Kartę zgłoszenia należy przekazać nauczycielowi odpowiedzialnemu za przeprowadzenie etapu I w danej szkole.
  3. Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie I etapu konkursu, przekazują drogą elektroniczną do Instytutu Politologii UO imienną listę uczestników z danej szkoły – do 17 września br. (pobierz).

Konkurs:

Etap I – wewnątrzszkolny (eliminacje) jest przeprowadzany  w szkołach uczestników. Odbywa się we wszystkich uczestniczących szkołach w tym samym terminie, tj. 24 września o godz. 9.00.

 Informacji na temat konkursu udzielają: